Blog
 

Muğla'dan Akyaka'ya

 Muğla’ya yolunuz düşerse şehirden güneye doğru çıktığınızda üniversitemizi göreceksiniz. Akşam saatinde yoldaysanız eğer, bir yanınızda ışıl ışıl kampüsümüz bir yanınızda Muğla'nın yeni yerleşim alanı Toki olacak. Birçok şehir insanının betonlaşmadan dert yandığı bu devirde yeşillikler arasında yolunuza devam edeceksiniz. Kampüsü geçtikten sonra hızınızı azaltın ve manzaranın tadını çıkarın, çünkü az ileride Gökova Körfezi tüm güzellikleri ile önünüze serilecek. Gülağzı kavşağından sağa sapıp Kerimoğlu Ev’ini ziyaret edebilirsiniz.

“Haydülen de haydülen
Karadağlar`ın sandalı da sandalı
Vurulmuş da kanıyor Kerimoğlu`nun her yanı
Haydülen de haydülen
Şu dağlarda geyik kalmadı
Oyn`ülen de kör arabım sen oyna
Senden başka yiğit kalmadı”

Bu meşhur Muğla Kerimoğlu Zeybeği’nde adı geçen efenin hikayesine daha sonra yer vereceğiz.

650 rakımlı Sakar Geçidi’nden iki dönemeç sonra o tarifsiz manzara ile karşılaşacaksınız. Akşam değil de sabah saatlerinde buradan geçiyorsanız ve şansınız da varsa önce bulutların üzerinden bir süre yol alır ve hemen ardından da bu güzel manzaraya ulaşabilirsiniz. Yol kenarı izleme noktalarında mola verip bol bol fotoğraf çekebilir ve hatıralarınıza bu güzel manzarayı da katabilirsiniz. Yaklaşık altı yüz metre yukarıdan körfezin doyumsuz manzarası eşliğinde temiz havayı hissedebilir, yeşillikler arasında uzanan eski Marmaris yolunu izleyebilirsiniz. Aşağıda göreceğiniz yollardan biri Marmaris’e uzanırken diğeri de Dalaman, Ortaca, Fethiye istikametini takip eder. Yok eğer “bu kadar yeter” derseniz –ki; demezsiniz, birkaç dönemeç sonra durup dinlenebileceğiniz bir tesis var. Burada çayınızı ya da kahvenizi yudumlarken Muğla’ya has otlu gözlemelerden tadabilirsiniz. Körfezin manzarasını daha yakından izleyebilir, ağaçlar içinden denizin ayaklarınızın altındaymış gibi hissedebilirsiniz. Sakin ve rüzgârsız bir havada buradaysanız eğer, az sessiz olun, bekli de kumsalda oynayan çocukların seslerini bile duyabilirsiniz.

Mola bitti yola devam diyorsanız; ya Akyaka kavşağından sağa sapacak ve o manzarasını izlediğiniz güzelim körfeze ulaşacaksınız ya da yola devam edip Marmaris-Fethiye ayrımına geleceksiniz. Yolu kısa tutanlar için Muğla-Akyaka devam edecek… Az ileride ise Marmaris-Datça, Fethiye-Ortaca-Dalaman seçimini yapacağız.

 

Kaynak: Ersen UZUN, 12.12.2009

Duyurular

27.06.2012 15:22:00

"Yola Çıktıklarını Yolda Bulduklarına Değişirsen; Hem Yolunu Kaybedersin, Hem Dostunu. " Necip Fazıl Kısakürek

13.04.2012 21:25:15

Muğla'da Mermer Borsası Kurulması Üzerine TV Yayını

19.02.2010 21:14:00

Önerileriniz için iletişim...

PİYASALAR
İMKB Label Label
Dolar Label Label
Euro Label Label
Altın Label Label

Mini Anket

Toplam oy : 641
Genel Not Ortlamanız (YENİ)
セリーヌ 長財布 シャネル バッグ クロエ 財布 コーチ 財布